EN TR


dijital-trend-2015Başlarda iletişim aracı olarak kullandığımız faks makineleri yerini e-posta’ya bıraktı. E-posta sayesinde dökümanlar dijital olarak daha hızlı gönderilebiliyor. Facebook’un 2004 yılında gelişi, iPad’in 2010 yılında çıkması ve Türkiye’nin hızlı bir şekilde dijitalleşmesi.

 

Akıllı telefonlar, tabletler bizi daha da mobilleştiriyor ve dijitalleştiriyor. 2014 yılında daha hızlı bir şekilde dijilleştik. Reklamcılar derneğinin açıkladığı verilere göre, 2014 yılı dijital reklam yatırımları %300′leri aşan bir büyüme hacmi yakalamış.

 

 

Peki 2015 yılı dahada büyüyecek olan dijital dünyada ki trendler ne olacak görelim.

 

1- Mobilleşme (Tablet, Akıllı Telefonlar)..

 

Gün geçtikçe web sitelerine gelen trafiğin yarısı mobilden geliyor. Artık PC’ye fazla ihtiyaç duyulmadan telefon ve tablet üzerinden işler görülüyor. Hiç bilgisayar kullanmamış kişiler bile tablet sahibi olup internet dünyasına adım atıyor. Google üzerinden birçok ürün, hizmet arıyor ve alışveriş yapıyor. Bu büyüme sayesinde diğer büyüyen bir alan E-Ticaret.

 

2- E-Ticaret yükselişe devam edecek!

 

Bu yeni bir trend değil aslında, her geçen yıl büyüyen bir trend. Henüz Türkiye’de e-ticaret hacmi %5-10 civarlarında. Bu potansiyeli kullananlar normal bir ticaretten daha hızlı yol alıyorlar. Peki 2015 yılında e-ticaret için değişecek birşeyler olacak mı diye sorarsanız, sosyal ticaretin daha da büyüyeceğini size söyleyebilirim. Daha çok niş alanlara kayan sosyal ticaret siteleri sayesinde her ürün ve hizmet farklı bir kaynak yaratmış oluyor.

 

3- Mobil Ödeme daha fazla kullanılacak…

 

Herkesin kredi kartı yok ama herkesin cep telefonu ve mobil hattı mevcut. Bu potansiyel hem e-ticaret siteleri, niş ürün ve hizmet satanlar açısından olduğu kadar kullanıcılar açısından da çok avantajlı ve bir o kadar güvenli. 2015 yılında büyüyecek bir trend olarak mobil ödemeyi görüyoruz.

 

4- İnovasyon!

 

2015 yılı inovasyon yılı olacak gibi görünüyor. Dijital alanda birçok fırsat ve olanaklar gün geçtikçe artıyor. Bu birçok insanın aklını karıştırabildiği gibi, birçok insanın ufkunu genişletebiliyor. Bu sayede 2015 yılında dijital anlamda oluşturulacak bir çok inovatif projeye hazırlıklı olmalıyız.

 

5- İçerik üretimi’nin önemi artacak…

 

Dijital büyümenin arttığı bir yıl olarak görülen 2014′te artık kullanıcılar dahada bilinçlendi. Ve dijital ne kadar akıllaşıyorsa kullanıcılar da bir o kadar akıllanıyor ve işlerine yaramayan ve içeriği boş olan web sitelerinde zaman geçirmiyorlar. 2015 yılında içeriği yararlı, işe yarayan web siteleri daha bir trend olacak kavramı yanlış sayılmaz. İçeriği kötü olan web siteleri ise kendilerini yenileme ve orjinal işler, fikirler üretme dönemine gireceği kesin.

« | »Hızlı Menü

seo-arama-motoru-optimizasyonu-google